ul. Połczyńska 94, Warszawa Pon-Pt. 10:00-18:00 | Sob. 10:00-14:00

Wzory parkietów

Profesjonalne usługi parkieciarskie – wzory parkietów

Wzory podłóg powstają poprzez odpowiednie ułożenie deszczułek względem siebie. Można łączyć ze sobą nie tylko deszczułki o tej samej długości, ale również krótsze i dłuższe ze sobą, uzyskując oryginalne wzory na podłogach. Wyróżnia się następujące wzory podłóg parkietowych:

    • Jodełka – najbardziej powszechnie wykorzystywany wzór podłogi wykonanej z pojedynczych deszczułek. Podłoga może być ułożona w jodełkę pojedynczą lub podwójną. Jeśli wybieramy taki typ wzoru parkietu, musimy układać klepki o jednakowych wymiarach pod kątem 45 stopni lub prostopadle do sąsiadujących ze sobą ścian. Do wykonania jodełki konieczne są klepki posiadające deszczułki o wypustach prawych i lewych. Taki parkiet swobodnie można wykonać z parkietu lamelowego.
    • Drabinka – może przybrać wariant z jednym lub z dwoma pasami poziomo ułożonych klepek i jednym lub kilkoma rzędami klepek pionowych.
    • Cegiełka – jak sama nazwa wskazuje, klepki parkietu w tym przypadku będą układane tak jak cegły w murze, regularnie, gdzie styki przesunięte są względem siebie o połowę długości klepki.
    • Koszyczek – klepki układa się jak mozaikę, tworzącą kwadraty, których brzegi mogą być równolegle względem sąsiadujących ścian, lub ułożone pod kątem 45 stopni.
Jeśli wiemy, jaki wzór parkietu zastosujemy w danym wnętrzu, możemy przystąpić do klejenia klepek. Podłoże do wykonywania takich czynności powinno być suche, czyste i posiadać odpowiednią przyczepność. Musi też zostać wyrównane. Klepki parkietu łączy się ze sobą za pomocą dobrze dobranego kleju.

Przy klejeniu parkietu konieczne jest zapewnienie w danym pomieszczeniu wentylacji i chłodnej temperatury, aby parkiet nie wypaczył się i żeby nie powstały szpary pomiędzy klepkami. Każdą klepkę należy docisnąć i dosunąć do drugiej, aby znalazła się we właściwym miejscu po nałożeniu na nią kleju.

Montaż parkietów

Parkiet jest jednym z rodzajów wykończeń podłogowych. Ciągle stanowi modne, cenione we wnętrzarstwie rozwiązanie. Jeśli decydujemy się na parkiet, musimy być świadomi tego, że nieco inaczej się go układa, niż na przykład panele. Z drugiej strony, parkiet to trwałe, solidne i wytrzymałe wykończenie podłogi, które dobrze posłuży nam przez co najmniej kilkanaście lat. Jeśli na dodatek zdecydujemy się na dużej grubości klepki parkietowe, będziemy mogli je okresowo odnowić, doprowadzając do stanu świetności.

Układanie parkietu

Nie można rozpocząć układania parkietu przed przygotowaniem podłoża. Należy wykonać szlifowanie istniejącego podłoża, albo wylewkę, aby uzyskać pożądany poziom we wszystkich miejscach w danym pomieszczeniu. Układanie parkietu na nierównym podłożu szybko wywoła jego wypaczenie i prace będzie trzeba wykonywać od samego początku.

Jak układać parkiety?

Takie pytanie zadają wszystkie osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z podobnymi pracami. Tradycyjne parkiety lite łączą się ze sobą klepkami, czyli deszczułkami, za pomocą piór i wpustek. Przed przystąpieniem do łączenia ze sobą klepek parkietu, należy zdecydować się, jaki ułożyć z nich wzór na podłodze. Od tego bowiem uzależnione będą wymiary klepek oraz to, jaki kształt będą miały ich krawędzie boczne. Wiele zależy też od preferowanej przez daną osobę estetyki wnętrza, w którym ma zostać położony parkiet.

Masz pytania? Zadzwoń: 605 400 707
Wyślij wiadomość