ul. Połczyńska 94, Warszawa Pon-Pt. 10:00-18:00 | Sob. 10:00-14:00

Podział parkietów: surowe i gotowe

Parkiet drewniany od wielu lat pozostaje najpopularniejszym rodzajem podłogi drewnianej. W porównaniu do deski podłogowej charakteryzuje się on mniejszymi od niej rozmiarami. Najczęściej spotykane są deszczułki o grubości 16, 21 lub 22mm, szerokości 60-70mm i długości od 250 do 500mm.

Parkiety są wytwarzane zarówno z drewna europejskiego (dąb, dąb czerwony, jesion, akacja, buk, klon, jawor, wiąz) jak i egzotycznego (merbau, jatoba, irocco, sapeli, lapacho, doussie, orzech, wenge). Ponadto, w Polsce popularne są także modyfikacje gatunków europejskich (dąb czarny-wędzony, dąb thermo, dąb bielony, jesion thermo koniak, jesion thermo bursztyn, akacja parzona).

Parkiety dzielimy przede wszystkim na wykończenie powierzchni na parkiety surowe oraz na parkiety gotowe.

Parkiety surowe po przyklejeniu do podłoża należy wycyklinować i zaszpachlować, a następnie w zależności od preferencji Klienta pokryć lakierem lub olejem. Proces cyklinowania usuwa wszystkie różnice wysokościowe pomiędzy pojedynczymi deszczułkami czego efektem jest idealnie równa płaszczyzna podłogi.

Parkiety gotowe są pokrywane lakierem bądź olejem jeszcze przed sprzedażą. W zależności od producenta deszczułki takie mają wykonaną fazę albo są ostrokrawężne.

Ponadto parkiety dzielimy ze względu na budowę na parkiety lite oraz warstwowe. Parkiety lite wykonane są z jednego elementu i charakteryzują się grubą warstwą ścieralną co powoduje, że mogą być wiele razy cyklinowane. Parkiety warstwowe są natomiast zdecydowanie mniej podatne na wahania wilgotności w pomieszczeniu.

Masz pytania? Zadzwoń: 605 400 707
Wyślij wiadomość