Przed montażem podłogi drewnianej warto pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań. Wilgotność elementów drewnianej podłogi powinna mieścić się w przedziale 7-11%. Pomiar powinien być wykonany nie tylko w momencie zakupu, ale również tuż przed montażem. Normy wilgotności posadzki są uzależnione od rodzaju materiału, z którego została wykonana. W przypadku podłoża cementowego dopuszczalne jest max. 2% wilgotności, anhydrytowego – max 0,5 %, drewnianego – max. 13 %. To jeden z najważniejszych pomiarów. Zbyt duża wilgotność może bowiem spowodować nie tylko odkształcanie się elementów (przeniesienie wilgoci z podłoża do drewna), ale również oderwanie się całej posadzki od podłoża.
Jeśli wyniki pomiarów okażą się pozytywne, można przystąpić do wykonania właściwych prac montażowych. Parkiet należy montować w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będziemy go użytkować. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 21 stopni przy 50-60% wilgotności powietrza, dlatego często niezbędne jest dogrzanie naszego domu czy mieszkania. Najlepiej robić to sukcesywnie kilka dni wcześniej . Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie podłoża specjalistycznym preparatem gruntującym. Pozwoli on na zwiększenie przyczepności kleju. Wybór środka gruntującego jest zależny od rodzaju podłoża oraz specyfiku, który wykorzystany będzie do mocowania elementów podłogi. Najlepiej stosować grunt i klej jednej firmy, wtedy możemy mieć pewność, że ich „współpraca” będzie najbardziej efektywna. Dobierając klej musimy również pamiętać o rodzaju podłoża, typie wykorzystanego gruntu oraz wielkości drewnianego elementu, jaki planujemy mocować na gruncie. Przykładowo, środki użyte do mocowania mozaiki parkietowej różnią się od tych, które użyjemy do montażu szerokiej i długiej deski litej. Podczas montażu niezbędne jest pozostawienie przy ścianach szczeliny dylatacyjnej 8-10mm, która umożliwi w przyszłości pracę parkietu.
Kolejny krok to szlifowanie parkietu. Składa się ono z kilku etapów. Używając specjalistycznych maszyn oraz papierów ściernych o coraz mniejszym stopniu granulacji, uzyskuje się idealnie równą i gładką powierzchnię. Ostatni etap prac stanowi wykończenie drewna i zabezpieczenie go przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.
Możemy parkiet pokryć lakierem, olejem, bądź dodatkowo zabejcować. Lakierowanie odbywa się etapami. – W pierwszej kolejności nakładamy lakier podkładowy, którego rolą jest przede wszystkim przygotowanie powierzchni wyszlifowanego elementu do późniejszego nałożenia lakieru wykończeniowego. Używając różnych rodzajów lakieru możemy uzyskać ciekawe efekty wizualne (uwypuklenie struktury drewna, uzyskanie ciemniejszego lub jaśniejszego odcienia, itd.). Po wyschnięciu podkładu nakładamy dwie, trzy warstwy właściwego lakieru.
Mniej popularne w naszym kraju jest olejowanie. W zależności od producenta oleju wymagane jest nałożenie od 2 do 3 warstw (nakładamy do momentu, w którym drewno już nie chce wchłaniać oleju). Nakłada się go szpachlą, bądź wałkiem a następnie wciera i poleruje maszynowo, używając specjalnie do tego przeznaczonych materiałów.
Najbardziej trwałym zabezpieczeniem parkietu jest lakier. Renowację przeprowadza się raz na kilka lat. Odnowę podłogi olejowanej powinno się przeprowadzać częściej (jeśli pomieszczenie jest intensywnie użytkowane nawet raz w roku). Proces ten jest jednak łatwiejszy niż w przypadku odświeżania lakieru.
Parkiet wykonany z naturalnego drewna jest bardzo wytrzymały. Przestrzegając zasad jego prawidłowej pielęgnacji i pilnując okresów renowacji możemy mieć pewność, że będzie nam służył dziesiątki lat.
Masz pytania?
Zadzwoń: 605 400 707
Wyślij wiadomość